2019 Chesapeake Open

06/19/2019 - 06/22/2019

Novice Combined Dance

P2: Quickstep

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TI PF IN Ded
-
Start
#
1 Claire Cain, Washington FSC
Andrei Davydov, Washington FSC
21.78 18.25 12.87 4.69 4.63 4.63 4.44 0.00 #8
2 Elliana Peal, Skokie Valley SC
Ethan Peal, Skokie Valley SC
18.95 13.32 13.75 4.75 4.75 5.13 5.00 0.00 #10
3 Kelsey Schaub, IceWorks SC
Anthony Haddad, All Year FSC
18.59 15.14 11.42 4.06 3.94 4.19 4.13 0.00 #5
4 Juliette Shadid, All Year FSC
Lucas Shadid, All Year FSC
17.87 13.41 12.12 4.31 4.06 4.50 4.44 0.00 #7
5 Romy Malcolm, All Year FSC
Davis Ortonward, Broadmoor SC
16.40 12.27 11.16 4.19 4.00 3.94 3.81 0.00 #4
6 Vanessa Pham, SC of Houston
Jonathan Rogers, Texas Gulf Coast FSC
16.28 10.86 12.40 4.38 4.50 4.44 4.38 0.00 #11
7 Zoe Sensenbrenner, Peninsula SC
Matthew Sperry, SC of Northern Virginia
16.10 11.59 11.41 4.19 4.00 4.06 4.06 0.00 #9
8 Avery Landis, IceWorks SC
Kenny Eckert, IceWorks SC
15.44 10.81 11.25 4.19 4.00 4.00 3.88 0.00 #3
9 Miranda Lloyd, SC of Boston
TJ Carey, SC of Boston
14.65 10.79 10.14 3.69 3.69 3.56 3.56 0.00 #2
10 Emma L'Esperance, SC of Boston
Mika Amdour, SC of Boston
14.13 10.47 9.72 3.50 3.38 3.44 3.56 0.00 #6
11 Anna Lewis, Washington FSC
Seiji Urano, Washington FSC
11.97 7.91 9.19 3.50 3.19 3.13 3.31 0.00 #1

Officials

Function Name
Judge 1 Victoria Hildebrand, Williston, VT
Judge 2 Eric Hampton, Marquette, MI
Judge 3 Kevin Elvin, Hillsborough, NC
Judge 4 Elyse Matsumoto, Brighton, MA
Judge 5 John Cole, Baltimore, MD
Judge 6 Todd Gilman, Merion Station, PA
Referee Kathleen Harmon, Liberty Lake, WA
Technical Controller Diana Wisner, Wilmington, DE
Technical Specialist Adrienne Koob-Doddy, Philadelphia, PA
Assistant Technical Specialist Joel Dear, Traverse City, MI

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TI Timing
PF Performance
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.11.1

Monday, Jul 15, 2019, 08:55 AM Eastern Daylight Time