2019 Chesapeake Open

06/19/2019 - 06/22/2019

Novice Combined Dance

P1: Starlight Waltz

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TI PF IN Ded
-
Start
#
1 Claire Cain, Washington FSC
Andrei Davydov, Washington FSC
22.11 18.20 13.38 5.06 4.56 5.00 4.50 0.00 #2
2 Juliette Shadid, All Year FSC
Lucas Shadid, All Year FSC
20.95 16.75 13.18 4.75 4.50 4.81 4.75 0.00 #1
3 Kelsey Schaub, IceWorks SC
Anthony Haddad, All Year FSC
18.51 13.54 12.90 4.69 4.56 4.69 4.50 0.00 #10
4 Avery Landis, IceWorks SC
Kenny Eckert, IceWorks SC
18.40 14.42 11.87 4.25 4.13 4.25 4.31 0.00 #8
5 Elliana Peal, Skokie Valley SC
Ethan Peal, Skokie Valley SC
18.35 12.47 13.74 5.00 4.63 5.00 5.00 0.00 #4
6 Romy Malcolm, All Year FSC
Davis Ortonward, Broadmoor SC
16.98 13.32 10.94 4.19 3.88 4.00 3.56 0.00 #9
7 Anna Lewis, Washington FSC
Seiji Urano, Washington FSC
16.65 12.97 10.82 4.13 3.56 3.88 3.88 0.00 #6
8 Emma L'Esperance, SC of Boston
Mika Amdour, SC of Boston
15.99 10.84 12.00 4.44 4.13 4.38 4.19 0.00 #11
9 Miranda Lloyd, SC of Boston
TJ Carey, SC of Boston
15.11 11.66 9.93 3.69 3.38 3.56 3.56 0.00 #7
10 Zoe Sensenbrenner, Peninsula SC
Matthew Sperry, SC of Northern Virginia
14.92 9.72 11.60 4.13 4.06 4.13 4.25 0.00 #3
11 Vanessa Pham, SC of Houston
Jonathan Rogers, Texas Gulf Coast FSC
14.74 10.19 10.86 4.06 3.88 3.81 3.75 0.00 #5

Officials

Function Name
Judge 1 Barbara Buch, Silver Spring, MD
Judge 2 Sharon Rogers, Los Angeles, CA
Judge 3 Vicki Merten, New York, NY
Judge 4 Kevin Elvin, Hillsborough, NC
Judge 5 Todd Gilman, Merion Station, PA
Judge 6 Danielle Rey, Colleyville, TX
Referee Holly Cole, Baltimore, MD
Technical Controller Diana Wisner, Wilmington, DE
Technical Specialist Adrienne Koob-Doddy, Philadelphia, PA
Assistant Technical Specialist Joel Dear, Traverse City, MI

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TI Timing
PF Performance
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.11.1

Monday, Jul 15, 2019, 08:55 AM Eastern Daylight Time