The 24th Annual Chesapeake Open

06/19/2019 - 06/22/2019

Intermediate Ladies (123-138)

Short Program

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS PE CO IN Ded
-
Start
#
1 Lotus Shen, SC of Wilmington (DE) 43.36 26.73 16.63 4.67 4.50 4.67 4.50 0.00 #12
2 Nicole Schwartz, Washington FSC 29.55 17.87 11.68 3.33 3.33 3.13 2.96 0.00 #9
3 Kaylee Dobson, Knoxville FSC 29.23 16.53 13.70 3.92 3.54 3.79 3.67 1.00 #10
4 Libby Williams, Broadmoor SC 28.42 16.11 12.81 3.46 3.67 3.67 3.71 0.50 #20
5 Natalie Hodinko, Washington FSC 28.17 15.65 12.52 3.46 3.50 3.54 3.46 0.00 #4
6 Amelie Wilson-Bivera, Washington FSC 26.77 15.24 11.53 3.29 3.13 3.17 3.00 0.00 #19
7 Ava Suko, Columbia FSC 26.48 15.20 11.78 3.25 3.21 3.38 3.29 0.50 #18
8 Elizabeth Rowe, Gardens FSC of Maryland 25.63 13.71 11.92 3.29 3.29 3.33 3.38 0.00 #3
9 Maggie Conly Farnham, SC of Wilmington (DE) 25.00 13.23 11.77 3.33 3.25 3.25 3.08 0.00 #7
10 Sasha Balderrama, Washington FSC 22.85 12.88 9.97 2.71 2.83 2.92 2.75 0.00 #1
11 Christina Romonoski-Dao, SC of Northern Virginia 22.62 13.34 9.28 2.58 2.46 2.75 2.50 0.00 #22
12 Sofia Bezkorovainaya, Washington FSC 22.07 11.55 11.02 2.92 3.21 3.21 3.29 0.50 #8
13 Kailyn Irving, IceWorks SC 21.93 11.81 10.12 2.79 2.75 2.92 2.83 0.00 #14
14 Brenna Fenlon, Columbia FSC 21.47 11.40 11.57 3.25 3.13 3.21 3.17 1.50 #5
15 Sophie Lewis, Washington FSC 21.21 11.45 10.76 2.92 2.83 3.25 3.13 1.00 #21
16 Alexa Winter, Baltimore FSC 20.42 10.87 10.05 2.75 2.75 2.96 2.79 0.50 #6
17 Keira Malzahn, Washington FSC 16.87 8.43 8.94 2.50 2.50 2.50 2.38 0.50 #13
18 Clara Neal, Washington FSC 16.52 8.19 9.33 2.63 2.38 2.71 2.54 1.00 #16
19 Isabelle Downs, White Rose FSC 13.81 6.00 8.81 2.46 2.29 2.58 2.42 1.00 #11
WD Tracy Ly, Gardens FSC of Maryland                 -
WD Coral Quillin, IceWorks SC                 -
WD Sarah Witko, IceWorks SC                 -

Officials

Function Name
Judge 1 Deborah Currie, Erie, PA
Judge 2 David Freiman, Philadelphia, PA
Judge 3 Marcia Chaffee, West Chester, OH
Judge 4 Kevin Elvin, Hillsborough, NC
Judge 5 Ellyn Kestnbaum, Bethesda, MD
Judge 6 Lori Dunn, Cape Coral, FL
Judge 7 Elliot Schwartz, West Roxbury, MA
Judge 8 Judith Reiner, Columbia, MD
Referee Deborah Weidman, Chapel Hill, NC
Technical Controller Kathleen Krieger, Arlington Hts, IL
Technical Specialist Janet Ford, Holly Springs, NC
Assistant Technical Specialist Kristina Shakarjian, Horsham, PA

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
PE Performance
CO Composition
IN Interpretation of the Music

Created by IJScompanion 3.11.1

Thursday, Jun 27, 2019, 03:39 PM Eastern Daylight Time